ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ
ΕΕ 2018/334

Μια νέα εποχή άρχισε για τη Super League με την εισαγωγή του VAR στα γήπεδα
09.09.19

Το σύστημα υποβοήθησης της διαιτησίας - κοινώς αναφερόμενο ως "VAR", υπήρξε ένα σημαντικό σημείο αναφοράς στο παγκόσμιο ποδόσφαιρο τα τελευταία χρόνια. Η νέα τεχνολογία έφτασε και στην Ελλάδα και μετά από μια μακρά περίοδο δοκιμών θα χρησιμοποιείται πια και στην ελληνική Σούπερ Λιγκ.

Μάλιστα, όπως εξήγησε ο Μιχάλης Κουκουλάκης, επικεφαλής του έργου VAR στην Ελλάδα, το VAR θα χρησιμοποιηθεί σε όλους τους αγώνες του πρωταθλήματος και οι αποφάσεις θα λαμβάνονται από μία κεντρική τοποθεσία. Θα υπάρχει πάντα ένας επικεφαλής διαιτητής VAR, ένας βοηθός και ένας χειριστής, ο οποίος θα λαμβάνει τις λήψεις της κάμερας από τον τηλεοπτικό σταθμό. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι όλες οι κάμερες που είναι τοποθετημένες στον αγωνιστικό χώρο προορίζονται αποκλειστικά για τηλεοπτική μετάδοση, πράγμα που σημαίνει ότι η χρήση του VAR δεν απαιτεί πρόσθετες κάμερες, ενώ το κέντρο αποφάσεων VAR θα λαμβάνει φωτογραφίες από όλες τις γωνίες.

Όπως είπε χαρακτηριστικά ο Κουκουλάκης, «Δεν θέλουμε να αλλάξουμε το ποδόσφαιρο, θέλουμε να δώσουμε μεγαλύτερη ακρίβεια στις αποφάσεις των διαιτητών. ʼλλωστε οι περιπτώσεις της υποκειμενικής κρίσης του διαιτητή είναι πάρα πολλές».

Το VAR θα χρησιμοποιείται για να καθοριστεί εάν κάποιο γκολ είναι έγκυρο ή όχι, καθώς και σε αποφάσεις που καταλογίζουν πέναλτι, άμεσες κόκκινες κάρτες και λάθος ταυτοποίηση παίκτη. Έτσι, ο διαιτητής θα δίνει εντολή στους παίκτες να περιμένουν να λάβει την απόφασή του για να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Το VAR ήρθε στην Ελλάδα μετά από διεθνή έγκριση τον Μάρτιο του 2018 και έκτοτε πραγματοποιήθηκε μεγάλος αριθμός δοκιμών. Όπως εξήγησε ο Μ. Κουκουλάκης, «Κατά τη δοκιμαστική περίοδο εφαρμογής του σε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα, οι αριθμοί απέδειξαν την αποτελεσματικότητά του: Η ακρίβεια των διαιτητικών αποφάσεων αυξήθηκε στο 99%. Μειώθηκαν τα φάουλ, οι κίτρινες και οι κόκκινες κάρτες, οι διαμαρτυρίες των παικτών και τα "θέατρα". Αυξήθηκαν τα πέναλτι. Στη δοκιμαστική περίοδο 972 αγώνων αποδείχθηκε ότι υπήρξε μόνο μια αναθεώρηση ανά τρία παιχνίδια ενώ ο μέσος όρος χρόνου που χρειάστηκε για να επιλυθεί ήταν 55 δευτερόλεπτα».

Οι διαιτητές, βοηθοί διαιτητές και οι χειριστές του συστήματος στην Ελλάδα εκπαιδεύτηκαν επαρκώς για αρκετό καιρό - από τον Απρίλιο έως τον Αύγουστο του 2019, μέσα από έξι, πενθήμερα σεμινάρια των 200 ωρών, ενώ κάθε εκπαιδευόμενος χρειάστηκε κατά μέσο όρο 25 ώρες για να λάβει διαπίστευση.

Η παρθενική επέμβαση του VAR στη Σούπερ Λιγκ πραγματοποιήθηκε με επιτυχία στην πρώτη αγωνιστική της φετινής σεζόν και συγκεκριμένα στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Λαμία. Πιο αναλυτικά, το χέρι του Βασίλη Πλιάτσικα στο σουτ του Δημήτρη Κολοβού μέσα στη μεγάλη περιοχή, έγινε αντιληπτό από τον διαιτητή του αγώνα Εμμανουήλ Σκουλά, ο οποίος αποφάσισε πρώτα να συμβουλευτεί το VAR και έπειτα καταλόγισε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Την εκτέλεση πέναλτι ανέλαβε να πραγματοποιήσει ο Φεντερίκο Μακέντα, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και διαμόρφωσε το σκορ σε 1-1 στο 35ο λεπτό.

Ωστόσο, χρήση VAR έγινε και στη δεύτερη αγωνιστική και συγκεκριμένα στον αγώνα του Ολυμπιακού με τη Λάρισα, όπου το εύστοχο πέναλτι του Βαλμπουενά μετά από υπόδειξη του VAR, ανέδειξε τον Ολυμπιακό νικητή της αναμέτρηση με 1-0.

Το VAR θα είναι παρόν και στην τρίτη αγωνιστική του πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στις 14 Σεπτεμβρίου, όπου στο στοίχημα της Σούπερ Λιγκ 1 στη bwin ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και ΑΕΚ είναι φαβορί για τη νίκη απέναντι σε Ατρόμητο, Βόλο και Λαμία αντίστοιχα. Η νέα εποχή για το ελληνικό ποδόσφαιρο είναι εδώ και το VAR ήρθε για να σημάνει την επανάσταση σε μια χώρα της οποίας το ποδόσφαιρο έχει πληγεί βαθύτατα στο παρελθόν από διαιτητικά λάθη.