ΛΟΝΔΡΕΖΙΚΗ ΜΟΝΑΧΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ
09.05.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

ΤΣΕΛΣΙ-ʼΪΝΤΡΑΧΤ 1-1 (4-3 πεν)

Η Τσέλσι μετά από ένα εφιαλτικό 90λεπτό κατάφερε να πάρει την πρόκριση για το τελικό του Ουεφα Γιουροπα Λιγκ νικώντας την ʼϊντραχτ με 4-3 στα πέναλτι. Στην κανόνικη διάρκεια του αγώνα οι 'Μπλέ' πρώτοι σκόρ στο 28ό λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Λόφτους Τσίκ ύστερα από μια υπέροχη κάθετη μπαλιά του Αζάρ.

Η ʼϊντραχτ 4 λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ισοφάρισε σε 1-1 με τέρμα του Γίοβιτς, με τον Σέρβο να κάνει το 1-2 με τον Γκατσίνοβιτς και να  βγαίνει  απέναντι απο τον Κέπα και με ωραίο πλασέ  να διαμορφώνει το 1-1 για τους φιλοξενούμενους.

ΓΗΠΕΔΟ: Στάμφορντ Μπρίτζ
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Ρεβάνς ημιτελικών Γιουρόπα Λίγκ (1ός αγώνας 1-1)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ovidiu Haţegan
ΤΣΕΛΣΙ (ΜΑΟΥΡΙΤΣΙΟ ΣΑΡΙ): Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Νταβίντ Λουίζ, Έμερσον, Λόφτους-Τσικ, Ζορζίνιο, Κόβασιτς, Γουίλιαν, Αζάρ, Ζιρού
ΑΪΝΤΡΑΧΤ (ΑΝΤΙ ΧΙΟΥΤΕΡ):  Τραπ, Φαλέτ, Χίντερεγκερ, ʼμπραχαμ, Ντα Κόστα, Κόστιτς, Χασέμπε, Ρόντε, Γκατσίνοβιτς, Ρέμπιτς και Γιόβιτς

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΑΡΣΕΝΑΛ 2-4

Η ʼρσεναλ νίκησε με 4-2 την Βαλένθια στο Μεστάγια για την δεύτερη φάση των ημιτελικών  του Ουεφα Γιουροπα Λιγκ. Οι 'Νυχτερίδες' στο 11ό λεπτό της αναμέτρησης άνοιξαν το σκόρ με γκολ του Γκαμεϊρό ύστερα από κοντινή προβολή. Οι φιλοξενούμενοι πάρολι την πίεση που δεχόντουσαν κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 17' με γκόλ του Ομπάμεγιανγκ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι 'Κανονιέριδες' πέρασαν μπροστά στο σκόρ στο 50ό λεπτό με τον Λακαζέρτ να σούταρει λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Νέτο.

Η ομάδα του Μαρθέλινο δεν παράτησε και 8 λεπτά αργότερα ισοφάρισε σε 2-2 με τέρμα του Γκαμεϊρό. Η ʼρσεναλ στο 69ό της αναμέτρησης καθάρισε την υπόθεση πρόκρισης χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Ομπάμεγιανγκ ύστερα από κοντινή προβολή. Ο Γάλλος επιθετικός της ʼρσεναλ πέτυχε και τρίτο γκόλ 89 διαμορφώνοντας το 4-2 για την ομάδα του.

ΓΗΠΕΔΟ: Μεστάγια
ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 50.000 φίλοι παρακολούθησαν τον αγώνα της αγαπημένης τους ομάδας, ενώ υπήρχαν και 3.000 οπάδοι από την πλευρά της ʼρσεναλ.
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Ρεβάνς ημιτελικών Γιουρόπα Λίγκ (1ός αγώνας 3-1)
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Danny Makkelie
ΒΑΛΕΝΘΙΑ (ΜΑΡΘΕΛΙΝΟ): Νέτο, Πιτσίνι, Γκαράι, Γκαμπριέλ, Χοσέ Γκαγιά, Βας, Ντάνι Παρέχο, Κοσελέν, Γκέντες, Ροντρίγκο, Γκαμεϊρό.
ΑΡΣΕΝΑΛ (ΟΥΝΑΙ ΕΜΕΡΙ): Τσεχ, Παπασταθόπουλος, Κοσιελνί, Μονρεάλ, Μέιτλαντ-Νάιλς, Τορέιρα, Τζάκα, Κολάσινατς, Ομπαμεγιάνγκ, Εζίλ, Λακαζέτ.