ΑΓΓΛΙΚΟΣ ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΣΤΗΝ ΜΑΔΡΙΤΗ
08.05.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Τότεναμ από εκεί που έχανε με 2-0 με τα γκόλ των Ντε Λίχτ στο 5' και του Ζιγες στο 35' κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να ανατρέψει το σκόρ και ταυτόχρονα να πετύχει 3 γκολ τα οποία της έδωσαν την πρόκριση για τελικό του Ουεφα Τσαμπιονς Λιγκ.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους τα 'Σπιρούνια'  έβγαλαν αντίδραση με αποτέλεσμα στο 55' να μειώσουν σε 2-1 με σκόρερ με τον Λούκας Μόουρα ο οποίος με σούτ στο ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ονάνα.

Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ τρία λεπτά αργότερα με τον σκόρερ του πρώτου τέρματος να ισοφαρίζει σε 2-2 και να βάζει ξανά στο παιχνίδι της πρόκρισης την Τότεναμ.

Βιώνοντας ένα σόκ οι οπαδοί  του ʼγιαξ στην Johan Cruyff Arena, η ομάδα τους έχασε τεράστια ευκαιρία στο 79' όταν Ζίγες σούταρε πρός την αριστερή πλευρά της εστίας του Λιορίς  με απότελεσμα η μπάλα να καταλήξει στο δοκάρι και να μην του κάνει το χατίρι.

Η ομάδα του Ποκετίνο  κατάφερε να πετύχει το νικήτηριο γκολ στο 5' λεπτό τον καθυστερήσεων,  με πλασέ του Λούκας Μόουρα με τον Βραζιλιάνο να πετυχαίνει χάτ-τρικ και να δίνει το εισιτήριο στην ομάδα του για τον τελικό της Μαδρίτης απέναντι στην Λίβερπουλ.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΓΗΠΕΔΟ: Johan Cruyff Arena

ΣΚΟΡ ΠΡΩΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τότεναμ ʼγιαξ 0-1 (Φάν Ντε Μπεικ 15')

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ: κατοχή 43%-57%, προσπάθειες 16-24, σούτ εντός 4-7, δοκάρια 1-2, ολοκληρωμένες πάσες 307-480, επικίνδυνες επιθέσεις 34-56

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Felix Brych (διαιτητής), Mark Borsch (1ός βοηθός), Stefan Lupp (2ός βοηθός), Denis Aytekin (τέταρτος)

AΓΙΑΞ (ΕΡΙΚ ΤΕΝ ΧΑΧ): Ονανά, Μαζραουί, Μπλιντ, Ντε Λιχτ, Ταγλιαφίκο, Ντε Γιόνγκ, Ζιγές, Σένε, Φαν ντε Μπέεκ, Τάντιτς, Ντόλμπεργκ

ΤΟΤΕΝΑΜ (ΠΟΚΕΤΙΝΟ) : Λορίς, Τρίπιερ, Αλντερβάιρελντ, Βερτόνχεν, Ρόουζ, Γουανιάμα, Σισοκό, Έρικσεν, Ντέλε ʼλι, Λούκας, Σον.