ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ
ΟΡΟΙ ΧΡΗΣΗΣ
ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ
ΕΕ 2018/334

ΕΒΓΑΛΕ ΝΟΚ ΑΟΥΤ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΤΟ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΤΟΥ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
07.05.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

'ΤΟ ΓΡΗΓΟΡΟ ΓΚΟΛ'
Η Λίβερπουλ πιέζοντας ασφυκτικά την Μπαρτσελόνα κατάφερε μέσα σε δέκα λεπτά να
κερδίσει 3 κόρνερ, και να απειλήσει για αρκετές φορές την εστία του Τερ Στέγκεν. Οι
'Κόκκινοι' πέτυχαν το πρώτο τους γκολ στο 7ό λεπτό του αγώνα με σκόρερ τον Ντιβόκ
Ορίγκι, όταν ο Χέντερσον εκμεταλλεύτηκε το λάθος στην άμυνα των 'Μπλαουγκράνα από
τον ʼλμπα, και με πλασέ ο Βέλγος να διαμορφώνει το 1-0 για την ομάδα του.

'ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΩΘΗΚΕ'
Στο 10' της αναμέτρησης ο διαιτητής Cüneyt Çakir δεν έδωσε πέναλτι στην φάση όπου ο
Σάντιο Μανέ έπεσε στην μεγάλη περιοχή από τάκλιν του Λανγκλέ. Η απόφαση του στην
πορεία φάνηκε πως ήταν εσφαλμένη καθώς υπήρχε καθαρή επαφή από τον αμυντικό των
φιλοξενούμενων.

'ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΟΤΑΝ ΕΒΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ'
Η Μπαρτσελόνα έχοντας αρκετή πίεση από την Λίβερπουλ, είχε την ικανότητα να είναι
αρκετά επικίνδυνη όταν έβγαινε στην αντεπίθεση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν οι δύο
πολύ καλές ευκαιρίες στο 14' με σούτ Μέσι και στο 17' με προσωπική ενέργεια του
Κοουτίνιο.

'ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΤΕΜΠΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ 30
ΚΑΙ Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΤΟΥ ΤΖΟΡΝΤΙ ΑΛΜΠΑ'
Οι ενοχλήσεις του Χέντερσον δημιούργησαν πονοκεφάλους στο προπονητή του Γιούργκεν
Κλόπ. Ο Γερμανός τεχνικός των 'Κόκκινων' προετοίμαζε για αλλαγή τον Βάϊναλντουμ αλλά
ο Σκοτζέζος άντεξε και έπαιξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημίχρονο. Έχοντας γίνει μια μικρή
διακοπή στο παιχνίδι το μάτς από το 30' άρχισε να έχει πιο χαμηλό τέμπο και οι ομάδες να
μην δημιουργουν αρκετές ευκαιρίες. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι
πρωταθλητές Ισπανίας έχασαν τεράσται ευκαιρία να ισοφαρίσουν και ταυτόχρονα να
καθαρίσουν την υποθέση πρόκρισης όταν ο Τζόρντι ʼλμπα βγήκε στην αντεπίθεση και με
σούτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή να στέλνει την μπάλα άουτ.

Η ΧΡΥΣΗ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΒΑΪΝΑΛΝΤΟΥΜ
Η Λίβερπουλ κατάφερε μέσα δύο λεπτά να πετύχει δύο γκόλ χάρη στην χρυσή αλλαγή του
Βαϊναλντουμ. Αρχικά ο Ολλανδός έκανε το 2-0 στο 54' ,όταν ʼρνολντ του έκανε σέντρα
από τα δεξιά και εκείνος με πλάσε να στελνει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Τερ
Στεγκέν. Δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος πέτυχε και δεύτερο προσωπικό τέρμα με τον Σακίρι
να του σεντράρει, κι εκείνος να πηδα ψηλα και με κεφαλία να τριαπλασιάζει τα τέρματα για
τους 'Ρέντς'.

ΤΟ ΧΡΥΣΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΟΡΙΓΚΙ
Έχοντας προβάδισμα τριών γκόλ, η ομάδα του Γιούργκεν Κλόπ πέτυχε και τέταρτο γκόλ
στο 79' με δεύτερο προσωπικό τέρμα του Ορίγκι ο οποίος σκόραρε ξανά με δεξι πλασέ
ύστερε από εκτέλεση κόρνερ του ʼρνολντ.

O MVP Ο Βαϊναλντουμ ήταν ο MVP της αναμέτρησης καθώς πέτυχε δύο γκόλ μεσα ένα
πολυ μικρό χρονικό διάστημα, και ήταν ο παίκτης ο οποίος καθόρισε την πρόκριση της
Λίβερπουλ.
ΤΙ ΚΡΑΤΑΝΕ: Την πολυ καλή επιθετική λειτουργεία χώρις τους Σαλάχ και Φιρμίνο.
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τις φάσεις στις οποίες η Μπαρτσέλονα θα μπορούσε να πετύχει κάποιο γκόλ
και να πάρει την πρόκριση.
Όσον αφορά την Μπαρτσελόνα δεν κράτανε απολύτος τίποτα και πετάνε όλο το μάτς στα
σκουπίδια.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
ΓΗΠΕΔΟ: ʼνφιλντ
ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Το ʼνφιλντ ήταν κατάμεστο, ενώ από την πλευρά της Μπαρτσελόνα 2.500
βρέθηκαν στο γήπεδο
ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Τσάμπιονς Λίγκ, 2ός ημιτελικός
ΣΚΟΡ ΠΡΩΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: 3-0 (Σουάρες 26', Μέσι 75', 82')
ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Φιρμίνο, Σαλάχ
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Cüneyt Çakir (Διαιτητής), Bahattin Duran (βοηθός), Tarik Ongun (βοηθός),
Arthur Dias (τέταρτος)
ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (ΓΙΟΥΡΓΚΕΝ ΚΛΟΠ): ʼλισον, Ματιπ, Βάν Ντάικ, ʼρνολντ, Χέντερσον, Φαμπίνιο,
Μίλνερ, Σακίρι, Μανέ, Ορίγκι
ΑΛΛΑΓΕΣ: Βαινάλντουμ (Ρόμπερτσον) 46', Γκόμεζ (Ορίγκι) 85', Στάριτζ (Σακίρι) 90'
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (ΕΡΝΕΣΤΟ ΒΑΛΒΕΡΔΕ): Τερ Στέγκεν, ʼλμπα, Σέρτζιο Μπουσκέτς, Λανγκλέ,
Πικέ, Βιδάλ, Σέρχι Ρομπέρτο, Ράκιτις, Μέσι, Κοουτίνιο, Σουάρες
ΑΛΛΑΓΕΣ: Σεμέντο (Κοουτίνιο) 60', Αρτούρ (Βιδάλ) 74', Μάλκομ (Ράκιτς) 81'
ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ: Η θα περιμένει να μάθει τον αυριανό νικητή του του δεύτερου
ζευγαριού των ημιτελικών του Ουέφα Τσάμπιονς Λίγκ μεταξύ του ʼγιαξ και της Τότεναμ όπου θα
τον αντιμετωπίσει στο μεγάλο τελικό της πρώτης Ιουνίο στο Στάδιο Μετροπολιτάνο στην Μαδρίτη.