ΕΕ 2018/334

ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΣΤΟ FINAL 4 Η ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ
26.04.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, Materiale Sportivo

Η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε με  89-82 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ για το τρίτο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ της Γίουρολιγκ και προκρίθηκε στο Final Four της Βιτόριας.

Οι πρωταθλητές Ευρώπης έχοντας τρομερή ευστοχία με 8/8 δίποντα στην πρώτη  και στα μέσα της δεύτερης περιόδου εκμεταλλεύηκαν τις επιθετικές αδυναμίες του Παναθηναϊκού και βρισκόντουσαν για αρκετό διάστημα μπροστά στο σκόρ.

Οι "Πράσινοι" κατάφεραν διορθώσουν τα αμυντικά και τα επιθετικά λάθη τους, και έχοντας σε τρομερή μέρα των Μάτ Λότζεσκι πήγαν με προβάδισμα 5 πόντων στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ",Μαδριλένοι" με τον Ρούντι Φερνάντεζ να ευστοχεί ακόμα και σε τρίποντο από τα 9 μέτρα άρχιζαν να  μειώνουν σταδιακά την διαφορά τους από τον Παναθηναϊκό. Ένα λεπτό πριν το τέλος της πρώτης περιόδου η ομάδα του Πάμπλα Λάσο ισοφάρισε σε 54-54.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη χάρη στα καθοριστικά τρίποντα των Τέιλορ (70-75),  Ράντολφ (72-78), και Καμπάτσο (74-81). Πλέον η Ρεάλ περιμένει να μάθει τους υπόλοιπους τρείς αντιπάλους της για το Final 4 του Μαϊου στην Βιτόρια.

O MVP

Ο Φακούντο Καμπάτσο ο οποίος πέτυχε 16 πόντους  και μοίρασε 10 ασίστ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Γκουστάβο Αγίον ο οποίος δεν ήταν αποδοτικός για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα

ΤΙ ΚΡΑΤΕΙ

Το πολύ καλό ποσοστό στα δίποντα με 22/32

ΤΙ ΠΕΤΑΕΙ

Το κακό ποσοστό στα τρίποντα με 10/3, και την κακή εμφάνιση του Κάρολ ο οποίος είχε μόνο δύο πόντους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 18.182 θεατές παρακολούθησαν τον αγώνα του Παναθηναϊκού με την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λαμόνικα, Μπολτάουζερ, Μόγκουλκοτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 41-36, 58-58, 82-89

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (ΠΙΤΙΝΟ): Τόμας 11, Λάνγκφορντ 10, Παπαγιάννης 4, Παπαπέτρου 9, Γκιστ 4, Βουγιούκας 8, Λεκαβίτσιους 3, Λοτζέσκι 16, Κιλπάτρικ, Καλάθης 17, Αντετοκούνμπο, Μήτογλου

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (ΛΑΣΟ): Κοζέρ 2, Ράντολφ 14, Φερνάντεθ 16, Καμπάσο 16, Αγιόν 12, Κάρολ 2, Ταβάρες 3, Ντεκ 2, Πρέπελιτς, Τόμπκινς 9, Τέιλορ 13