ΑΓΙΑΞ- ΤΟΤΕΝΑΜ- ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ- ΠΟΡΤΟ
07.03.19

Γράφει ο Άρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

Ο ΑΙΑΝΤΑΣ ΕΒΓΑΛΕ ΝΟΚ ΑΟΥΤ ΤΗ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ

Ο Άγιαξ επικράτησε με 4-1 της Ρεάλ Μαδρίτης στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου και πήρε το εισιτήριο για τη φάση των «8».

Οι παίκτες του Έρικ τεν Χαχ έπαιξαν ελκυστικό ποδόσφαιρο, με τους Νέρες και Τάντιτς να κάνουν ''Παπάδες'' στο αγωνιστικό χώρο κατά την διάρκεια του αγώνα.

Στο 7ό λεπτό της αναμέτρησης ο Χακίμ Ζιγέχ έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Έντεκα λεπτά αργότερα Ντάβιντ Νέρες διπλασίασε τα τέρματα των Ολλανδών ύστερα από δεύτερη συνεχόμενη ασίστ του Ντούσαν Τάντιτς.

Οι ''Μαδριλένοι εκτός ότι ήταν αποδιοργανωμένοι ως προς το επιθετικό αλλά και το αμυντικό τους κομμάτι, είχαν κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και δύο τραυματισμούς του Βάσκεθ, και του Βινίσιους.

Ο Σαντιάγκο Σολάρι αναγκάστηκε να βάλει στο 29' τον Γκάρεθ Μπέιλ αντί του Λούκα Βάσκεθ, και στο 35' τον Μάρκο Ασένσιο αντί του Βινίσιους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άγιαξ καθάρισε το μάτς με τα γκόλ των  Τάντιτς στο 62' και του Σόνε στο 72'.

Το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να μειώσει το σκόρ σε 4-1 με προσωπικό τέρμα του Μάρκο Ασένσιο.  Οι '' Μερέχνες στο 3ό λεπτό των καθυστερήσεων έμειναν με 10 δέκα παίκτες με τον διαιτητή να δείχνει την δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Νάτσο.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Νάτσο, Ρεγκιλόν, Κρόος, Μόντριτς, Καζεμίρο (87' Βαλβέρδε), Λούκας Βάθκεθ (29' Μπέιλ), Βινίσιους (36' Βινίσιους), Μπενζεμά.

ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Μαζραουί (81' Βέλτμαν), Ντε Λιχτ, Μπλιντ, Ταλιαφίκο, Ντε Γιονγκ, Σένε (73' Ντε Βιτ), Ζιγές, Ντε Μπέεκ, Τάντιτς, Νέρες (74' Ντόλμπεργκ).

ΔΙΠΛΟ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΧΑΡΙ ΚΕΙΝ

Η Τότεναμ μετά το επιβλητικό 3-0 μέσα στην έδρα της απέναντι στην Μπορούσια Ντόρντμουντ κατάφερε να κερδίσει και στην Γερμανία .

Ο Χάρι Κέιν στο 48ό λεπτό της αναμέτρησης έσβησε της ελπίδες των "Κιτρινόμαυρων", με τον Άγγλο επιθετικό να σημειώνει το 14ό του γκόλ σε 17 αγώνες στην διοργάνωση.

Η επόμενη μέρα για τους '' Πετεινούς" θα είναι δύσκολη, παρόλα αυτά οι  Άγγλοι θα προσπαθήσουν να κάνουν την υπέρβαση έτσι ώστε να περάσουν στα ημιτελικά του Ουεφα

Τσάμπιονς Λίγκ.

Θυμίζουμε ότι η Αγγλική ομάδα μπήκε για πρώτη φορά στην ιστορία στους ομίλους του Τσάμπιονς Λίγκ το 2010.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπούρκι, Βολφ (62' Λάρσεν), Ακανζί, Ντιαλό, Γκερέιρο (62' Πούλισιτς), Βιτσέλ, Βάιγκλ, Σάντσο, Γκέτσε, Ρόις (74' Ντιλέινι), Αλκάθερ

ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνχεν, Οριέ, Γουίνκς (55' Ντάιερ), Σισοκό, Ντέιβις, Σον (71' Λαμέλα), Έρικσεν (83' Ρόουζ), Κέιν

ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΤΩΝ ΚΟΚΚΙΝΩΝ ΔΙΑΒΟΛΩΝ  ΣΤΟ ΠΑΡΚ ΝΤΕ ΠΡΕΝΣ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ύστερα από μια επική ανατροπή κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λίγκ επικρατώντας με 3-1 της Παρί Σέν Ζερμέν στο Πάρκ Ντε Πρένς . Οι '' Μπέμπηδες΄'' προηγήθηκαν  στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με γκόλ του Λουκάκου.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν 10 λεπτά αργότερα με τέρμα του Μπερνάτ. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν το έβαλε κάτω με το Βέλγο επιθετικό της να σημειώνει και δεύτερο προσωπικό γκόλ.

Την πρόκριση την έδωσε ο Μάρκους Ράσφορντ στο 4ό λεπτό των καθυστερήσεων ευστοχώντας  από την βούλα του πέναλτι. Η συγκεκριμένη απόφαση προκάλεσε αρκετές διαφωνίες με τον διαιτήτη να χρησιμοποιεί το var.

H Παρί Σέν Ζερμέν για άλλη μια φορά αποκλείεται στην φάση των 16 του Ουέφα Τσάμπιονς Λιγκ, όπως επίσης ο γκολκίπερ  της  Τζανλουίτζι Μπουφόν έζησε ξανά ένα οδυνηρό αποκλεισμό ύστερα απο μια εκτέλεση πέναλτι όταν η Ρεάλ την περσινή χρονία είχε  κερδίσει με 3-0 την Γιουβέντους στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου.

Όσον αφορά την αγγλική ομάδα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χάρη στον νέο της προπονητή  Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ έχει καταφέρει να μετατρέψει τους "' Κόκκινους Διαβόλους'' σε μια υπερδύναμη του Ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου.

Παρί Σεν Ζερμέν: Μπουφόν, Σίλβα, Κιμπεμπέ, Κέρερ (70’ Παρέδες), Μπερνάτ, Μαρκίνιος, Βεράτι, Ντάνι Άλβες (90+5’ Καβάνι), Ντι Μαρία, Ντράξλερ (70’ Μενιέ), Εμπαπέ

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπαϊγί (36’ Νταλότ), Σμόλινγκ, Λίντελοφ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Γιανγκ (87’ Γκρίνγουντ), Φρεντ, Περέιρα (81’ Τσονγκ), Ράσφορντ, Λουκάκου

ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΟΙ ΔΡΑΚΟΙ

Σε ένα μάτς θρίλερ το οποίο πήγε στην παράταση και ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, είχε νικήτηρια την Πόρτο η οποία πήρε το τέταρτο χρυσό εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Ουέφα Τσάμπιονς Λίγκ.

Οι πορτογάλλοι άνοιξαν το σκόρ στο 26ό λεπτό της αναμέτρησης με γκόλ του Σοάρες ύστερα από έξοχη ασίστ του Μούσα Μαρέγκα.

Η Ρόμα κατάφερε να παγώσει τους γηπεδούχους στο 37, όταν ο Ντε Ρόσι ευστόχησε από την βούλα του πέναλτι.

Η Πόρτο στο 52ό λεπτό κατάφερε να κάνει το 2-1 με τον Μαρέγκα,  με τον αγώνα να πηγαίνει στην παράταση.

Για άλλη φορά, άλλη μια πρόκριση ήρθε με χρήση του var με τον Άλεξ Τέλες να στέλνει στα ουράνια τους '' Δράκους''.

ΠΟΡΤΟ: Κασίγιας, Έντερ Μιλιτάο (103' Μάξι Περέιρα), Φελίπε, Πέπε, Τέλες, Κορόνα (69' Μπραχιμί), Ερέρα, Ντανίλο Περέιρα, Οτάβιο (94' Ερνάνι), Σοάρες (78' Φερνάντο), Μαρεγκά.

ΡΟΜΑ: Όλσεν, Μαρκάνο (76' Κριστάντε), Μανωλάς, Ζεζούς, Κάρσντορπ (55' Φλορέντσι), Ενζονζί, Ντε Ρόσι (45'+4' λ. τρ. Πελεγκρίνι, 96' Σικ), Περότι, Κολάροβ, Τζανιόλο, Περότι, Τζέκο.