ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΠΟΡΡΗΤΟΥ
ΕΕ 2018/334

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΕΛΛΑΔΟΣ Ο ΠΑΟΚ ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΑΚΠΟΜ
12.05.19

Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 1-0 την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και κάτέκτησε το πρώτο του Ντάμπλ στην ιστορία του.

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

"ΤΑ ΔΡΑΚΟΝΤΕΙΑ ΜΕΤΡΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣΚΑΙ Η ΕΝΤΑΣΗ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ"

Περίπου 3.000 αστυνομικοί ήταν στο ΟΑΚΑ για να αποτρέψουν οποιαδήποτε ενέργεια η οποία θα προκαλούσε επεισόδια και θα επηρέαζε τον αγώνα. Τα τυχερά άτομα τα οποία είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τον αγώνα μεταξύ του τυπικά γηπεδούχου ΠΑΟΚ και της τυπικά φιλοξενούμενης ΑΕΚ προσήλθαν στο ΟΑΚΑ 2 ώρες πριν την έναρξη του παιχνιδιού.

Τα προσκεκλημένα άτομα πέρασαν από 3 ελέγχους, ενώ αν δεν είχαν στην κατοχή τους την αστυνομική τους ταυτότητα, η Ελληνική αστυνομία δεν τους επέτρεπε την είσοδο μέσα στο γήπεδο. Λίγη ώρα πριν την μεγάλη σέντρα της αναμέτρησης, οι οπαδοί του ΠΑΟΚ αντάλλαξαν γαλλικά με τους άνδρες των ΜΑΤ. Η ένταση αυτή δεν διήρκεσε για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα με το τους οπαδούς του "Δικέφαλου του Βορρά'' να ηρεμούν και να μην οξύνουν παραπάνω την κατάσταση.

"Ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ Η ΕΝΟΣ ΛΕΠΤΟΥ ΣΙΓΗ ΓΙΑ ΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΓΕΝΟΚΤΟΝΙΑΣ ΤΩΝ ΠΟΝΤΙΩΝ"

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, ο Πρόεδρος της ΈΠΟ Βαγγέλης Γραμμένος, ο Μάνος Γαβριηλίδης (πρόεδρος της επιτροπής Κυπέλλου), και ο Βαγγέλης Ασλανίδης από την ΠΑΕ ΑΕΚ χαιρέτησαν έναν-έναν τους παίκτες των ομάδων όπου βρισκόντουσαν στον αγωνιστικό χώρο. Στην πορεία υπήρξε ενός λεπτού σιγή για τα 100 χρόνια της Γενοκτονίας των Ποντίων με τους παίτες των κιτρινόμαυρων να φορούν ένα μαύρα περιβραχιόνιο στην φανέλα τους.

"30 ΛΕΠΤΑ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ"

Στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα οι δύο ομάδες δεν έκαναν πολλές ευκαιρίες με αποτέλεσμα να μην παίζουν τόσο παραγωγικό ποδόσφαιρο. Η ομάδα του Ράσβαν Λουτσέσκου έκανε την πρώτη της τελική της ευκαιρία στο 9ό λεπτό της αναμέτρησης με τον Κρέσπο να απειλεί με κεφαλιά την εστία του Μπάρκα. Οι "Κιτρινόμαυροι λίγα λεπτά αργότερα απείλησαν και αυτή τα καρέ του Πασχαλάκη, όταν ο Πόνσε κατέβασε την μπάλα ύστερα από την μπαλιά που του έκανε ο Τάσος Μπακασέτας, με την άμυνα του ΠΑΟΚ να μην τον αφήνει να σουτάρει και η μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ.

"ΝΕΑ ΕΝΤΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΟΠΑΔΩΝ ΤΟΥ ΠΑΟΚ ΚΑΙ ΤΩΝ ΑΝΔΡΩΝ ΤΩΝ ΜΑΤ"

Κατά την διάρκεια του αγώνα, και πιο συγκεκριμένα στο 23' λεπτό της αναμέτρησης υπήρξε ένταση μεταξύ των οπαδών του ΠΑΟΚ και των ανδρών των ΜΑΤ. Περίπου 600 άτομα επιτέθηκαν στους άνδρες της αστυνομίας με αποτέλεσμα να υπάρχει αναστάτωση και να έχει δημιουργηθεί για δεύτερη φόρα ένα κλίμα εκνευρισμού. Ωστόσο αξίζει να σημειωθεί ότι οι οπαδοί των πρωταθλητών Ελλάδος φώναζαν "έληξε-έληξε".

"Η ΧΑΜΕΝΗ ΚΕΦΑΛΙΑ ΤΟΥ ΤΣΙΓΚΡΙΝΣΚΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΚΠΟΜ"

Παίζοντας και ο δύο ομάδες ένα βαρετό ποδόσφαιρο μέχρι το 30΄, η ʼΕΚ έχασε μια τρομερή ευκαιρία στο 40' να κάνει το 1-0 , όταν ο Τσιγκρίνσκι με κεφαλιά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Πασχαλάκη, με τους "κιτρινόμαυρους'' να παραπονιούνται στο διαιτητή ότι ο Βαρέλα είχε μπλοκάρει την μπάλα με το χέρι του. Πέντε λεπτά αργότερα η ομάδα του Ράσβαν Λουτσέσκου άνοιξε σκορ με γκολ του ʼκμπομ με τον Πέλκα να μπαίνει στην περιοχή και ο ʼγγλος με ανάποδο ψαλίδι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

"ΒΓΗΚΕ ΣΤΗΝ ΑΝΤΕΠΙΘΕΣΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΕΤΥΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΓΚΟΛ"

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η "Ένωση προσπάθησε να γίνει απειλητική και ταυτόχρονα επιθετική. Στο 52' ο Πόνσε έχασε για δεύτερη φορά τεράστια ευκαιρία να κάνει το 1-1 για τους τυπικά φιλοξενούμενους με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να αποκρούει και να διατηρεί το προβάδισμα για την ομάδα του.

ΚΡΑΤΗΣΕ ΤΟ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕ

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού κατάφρε να μην δεχτέι κάποιο γκόλ από την επιθετικη  ΑΕΚ.  Οι πρωταθλητές Ελλάδος  πάρολο έιχαν μειωνέκτημα στην επίθεση λόγω του τραυματισμού  του Δημήτρη Πέλκα στο 80ό λεπτό της αναμέτρησης,
κατάφεραν στο τέλος να κερδίσουν τον αγώνα κατακτώντας το πρώτο ντάμπλ στην ιστορία τους.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

ΓΗΠΕΔΟ: ΟΑΚΑ

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ: Τελικός Κυπέλλου Ελλάδος

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φέλιξ Τσβάιερ (διαιτητής), Τόρστεν Σίφνερ (βοηθός), Μάρκο Αχμούλερ (βοηθός),  Σβεν Γιαμπλόνσκι (τέταρτος). Σάσα Στέγκεμαν, (VAR) Μαρκ Μπορς, (VAR)

ΕΝΤΕΚΑΔΑ ΠΑΟΚ (ΡΑΣΒΑΝ ΛΟΥΤΣΕΣΚΟΥ):  Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Σάχοβ, Κάνιας, Ζαμπά, Πέλκας, Μπίσεσβαρ, ʼκπομ.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΑΟΚ: 65' Λημνιός (Ζαμπά), Ολιβέρια 79' (Πέλκας), Ίνγκασον 90+3' (Μπίσεσβαρ)

ΕΝΤΕΚΑΔΑ ΑΕΚ (ΜΑΝΟΛΟ ΧΙΜΕΝΕΘ): Μπάρκας, Μπακάκης, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Χουλτ, Σιμόες, Κρίστιτσιτς, Μπακασέτας, Λιβάγια, Μάνταλος, Πόνσε.

ΑΛΛΑΓΕΣ ΑΕΚ: 69' Γκάλο (Μπακασέτας), 75' Μπογιέ (Κρίστιτσιτς),  80' Γαλανόπουλος (Μπακάκης)

ΟΙ ΕΠΙΣΗΜΟΙ:   Στις κερκίδες των επισήμων ήταν ο ομοσπονδιακός τεχνικός της Εθνικής  ʼγγελος Αναστασιάδης, ο Ντούσαν Μπάγιεβιτς (πρώην προπονητής του Ολυμπιακού και της ΑΕΚ), ο Μηνάς Λυσάνδρου (πρόεδρος της Super League),

ο Βαγγέλης Γραμμένος (πρόεδρος της ΕΠΟ), ο Μάνος Γαβριηλίδης (πρόεδρος της επιτροπής Κυπέλλου), καθώς επίσης και παλαίμαχοι ποδόσφαιριστές των δύο ομάδων.