14.03.19

Γράφει ο ʼρης Καλογεράκης, συνεργάτης της εκπομπής Materiale Sportivo

ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΔΥΝΑΜΗΣ ΚΑΙ ΕΦΤΑΡΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΣΑΛΚΕ

Μάντσεστερ Σίτι - Σάλκε 7-0

Η Μάντσεστερ Σίτι των 15 συνολικών ευκαιριών επικράτησε με 7-0 της Σάλκε στο Etihad Stadium για την ρεβάνς της φάσης των 16 του Ουέφα Τσάμπιονς Λίγκ.

Οι "Πολίτες" ήταν καταιγιστικοί με το πρώτο γκόλ να έρχεται στο 33ό λεπτό ύστερα από απόφαση του διαιτητή μέσω του VAR.

Ο Αγκουέρο ευστόχησε και έκανε το 1-0 για τους "Μπλέ". Τρία λεπτά αργότερα η ομάδα του Πέπ Γκουαρντιόλα διπλασίασε τα τέρματα της με τον Αγκουέρο να σκοράρει ξανά ύστερα από έξοχη ασίστ που το μοίρασε ο Στέρλινγκ.

Οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι με τον Σανέ να κάνει το 3-0 για την ομάδα του. Η πρωτοπόρος της Πρέμιερ Λίγκ κατάφερε να πετύχει 3 γκόλ μέσα σε 8 λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ʼγγλοι έκαναν πάρτυ. Αρχικά στο 55ό λεπτό ο Στέρλινγκ έκανε το 4-0, στο 71 ο Μπερνάντο Σίλβα διαμόρφωσε το 5-0, ενώ στο 78 ο Φόντεν έκανε το 6-0 για την ομάδα της Αγγλίας.

Το κερασάκι στην τούρτα το έβαλε ο Γκάμπριελ Ζέσους στο 84ό λεπτό της αναμέτρησης ύστερα από σούτ μέσα στην μεγάλη περιοχή.

ΓΗΠΕΔΟ: Etihad Stadium

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Clément Turpin, Nicolas Danos, Cyril Gringore, Ruddy Buquet

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Φερναντίνο (Μάντσεστερ Σίτι), Ντε Μπρόινε (Μάντσεστερ Σίτι), Μάσκαρελ (Σάλκε), Σέπφ (Σάλκε), Καλιγκούρι (Σάλκε)

ΣΑΛΚΕ (ΤΕΝΤΕΣΚΟ): Φέρμαν, ΜακΚένι, Σερντάρ, Μπενταλέμπ, Κονοπλιάνκα, Σταμπουλί, Μπουργκστάλερ, Οτσίπκα, Σανέ, Μπρούμα, Εμπολο

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (ΓΚΟΥΑΡΝΤΙΟΛΑ): Έντερσον, Γουόκερ, Ντανίλο, Λαπόρτ, Ζιντσένκο, Γκιουντογκάν, Νταβίντ Σιλβα, Στέρλινγκ Σανέ, Μπερνάντο Σίλβα, Αγκουέρο

ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΟΥΣ <<8>> ΜΕ ΧΑΤ-ΤΡΙΚ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΡΙΣΤΙΑΝΟ ΡΟΝΑΛΝΤΟ

Γιουβέντους- Ατλέτικο Μαδρίτης 3-0

Η Γιουβέντους με μια επική ανατροπή προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ουέφα Τσάμπιονς Λίγκ, νικώντας την Ατλέτικo Μαδρίτης με 3-0 για την ρεβάνς της φάσης των 16 στο Allianz Stadium.

Το πρώτο γκόλ ήρθε στο 27ό λεπτό της αναμέτρησης με τον Κριστιάνο Ρονάλντο πιάνει στον ύπνο τον αμυντικό των φιλοξενούμενων Χουανφράν και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα ύστερα από σένρα του Μπερναντέσκι.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Πορτογάλλος σούπερ στάρ πέτυχε και δεύτερο τέρμα με το διαιτητή να μετράει λίγα δευτερόλεπτα αργότερα το γκόλ του, καθώς δεν είχε καταλάβει αν η μπάλα είχε περάσει ολόκληρη από την γραμμή της εστίας του Όμπλακ.

Η πρόκριση ήρθε στο 86 με τον ηγέτη της Γιουβέντους να ευστοχεί από την βούλα του πέναλτι και να πετυχαίνει χάτ-τρίκ.

ΓΗΠΕΔΟ: Allianz Stadium

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Στη συγκεκριμένη αναμέτρηση υπήρξε sold out στα εισιτήρια. Η διοίκηση της Γιουβέντους εισέπραξε το ποσό των 5.500.000 ευρώ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Björn Kuipers, Sander van Roekel, Erwin Zeinstra, Dennis Higler

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ο Τσόλο Σιμεόνε δεν υπολόγιζε τον Ντιέγκο Κόστα και τον Τόμας λόγω τιμωρίας, ενώ οι Φελίπε Λούις, και Λούκας Φερνάντες ήταν τραυματίες.

ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥΣ (ΑΛΕΓΚΡΙ): Σέζνι, Κανσέλο, Μπονούτσι, Κιελίνι, Σπινατσόλα, Πιάνιτς, Τσαν, Ματουιντί, Μπερναντέσκι, Ρονάλντο, Μάντζουκιτς.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (ΣΙΜΕΟΝΕ): Όμπλακ,Χουανφράν, Χιμένες, Γοδίν, Αρίας, Κόκε, Ροντρίγκο, Σαούλ, Λεμάρ, Μοράτα, Γκριζμάν.

ΕΥΚΟΛΟ ΒΡΑΔΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ

Μπαρτσελόνα - Λυών 5-1

Η Μπαρτσελόνα νίκησε εύκολα την Λυών με 5-1 στο Κάμπ Νόου παίρνοντας το εισίτηριο για την φάση των <<8>> του Ουέφα Τσάμπιονς Λίγκ.

Ο Λιονέλ Μέσι άνοιξε το σκόρ στο 18ό λεπτό της αναμέτρησης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.  Λίγα λεπτά αργότερα ο Κοουτίνιο διπλασίασε τα τέρματα για τους " Μπλαουγκράνα" με τον Λούις Σουάρες να βγαίνει στην επίθεση να αποφέυγει τους κεντρικούς αμυντικούς της Λυών και να δίνει έτοιμο γκόλ στον Βραζιλιάνο.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να μειώσουν το σκόρ 58 όταν ο Τουσάρ κατέβασε την μπάλα και με δυνατό σούτ να νικάει την εστία του Τερ Στέγκεν.

Η ομάδα της Βαρκελώνης είχε όρεξη   στο 78, 80 και 86 κατάφερε να πετύχει άλλα 3 γκόλ με τους Μέσι, Πίκε και Οσμάν Ντεμπελέ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κάμπ Νόου

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Marciniak, Sokolnicki, Listkiewicz, Musial

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Βαλβέρδε): Τερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο, Πικέ, Λανγκλέ, Τζόρντι ʼλμπα, Ράκιτιτς, Αρτούρ, Μπουσκέτς, Κοουτίνιο, Μέσι, Σουάρες.

ΛΙΟΝ (Ζενεζιό): Λόπες, Ντιμπουά, Ντεναγέ, Μαρσέλο, Μαρσάλ, Μεντί, Τουσάρ, Φεκίρ, Εντομπελέ, Ντεμπελέ, Ντεπάι.

ΑΠΕΚΛΕΙΣΕ ΤΗΝ ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ

Μπάγερν-Λίβερπουλ 1-3

Η Λίβερπουλ πέτυχε μια σπουδαία νίκη απέναντι στην Μπάγερν με σκόρ 3-1, πετυχαίνοντας μια πολύ σπουδαία πρόκριση σε μια ομάδα η οποία είχε πάρα πολλά χρόνια να αποκλειστεί στην φάση των 16 του Ουέφα Τσάμπιονς Λίγκ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλόπ άνοιξε πρώτη το σκόρ στο 26ό λεπτό του αγώνα με σκόρερ τον Σάντιο Μανέ. Με το γκόλ του Σενεγαλέζου επικράτησε αναστάτωση στο στρατόπεδο του πάγκο των γηπεδούχων.

Η Μπάγερν πιέζοντας αρκετά κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 χάρη στο αυτογκόλ που πέτυχε ο Μάτιπ στο 39 λεπτό, όταν ο Ναμπρι μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά κάνοντας την σέντρα, με τον αμυντικό των "Κόκκινων" να στέλνει καταλάθος την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του ʼλισον.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά κακκό ως πρός το αγωνιστικό κομμάτι, παρόλα αυτά η Λίβερπουλ κατάφερε να δραπετέυσει με το διπλό και παράλληλα με την πρόκριση βάζωντας δύο γκόλ στο 69 και στο 84 με σκόρερ τους Φάν Ντάικ και Σάντιο Μανέ.

ΓΗΠΕΔΟ: Allianz Arena

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Orsato, Manganeli, Preti, Marco Di Bello

ΑΠΟΥΣΙΕΣ: Ναμπί Κεϊτά (Λίβερπουλ), Μίλερ (Μπάγερν), Κίμιχ (Μπάγερν)

MΠΑΓΕΡΝ (Κόβατς): Νόιερ, Ραφίνια, Ζίλε, Χούμελς, Αλάμπα, Χάβι Μαρτίνεθ (72' Γκορέτσκα), Τιάγκο Αλκάνταρα, Χάμες Ροντρίγκες (79' Σάντσες), Ριμπερί (61' Κομάν), Ναμπρί, Λεβαντόβσκι.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Κλοπ): ʼλισον, Αλεξάντερ-ʼρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον (13' Φαμπίνιο), Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο (Οριγκί), Μανέ.

ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΤΑ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΟΥΕΦΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ: